Meistä

POLE CENTERIN TARINA

Pole Centerin tarina alkoi vuonna 2017, kun jyväskyläläinen RSP eli Ready Set Pole, joka oli toiminut nykyisissä Pole Centerin tiloissa vuodesta 2015 asti, myi Kuopion liiketoimintansa. Liiketoiminnan osti tuolloin perustettu Pole Center. Yritystä oli käynnistämässä kahdeksan henkilöä, joihin sisältyi muun muassa silloisia ohjaajia.

Nimen keksimiseen liittyy mielenkiintoinen yhteys tilassa aiemmin toimineeseen biljardisaliin. Pole Centerin nimi juontaa juurensa aiemmin samalla paikalla toimineeseen Pool Centeriin.

Pole Center jatkoi toimintaa nykyisissä tiloissa, joihin oltiin jo totuttu RSP:n aikaan. Tiloihin tehtiin pientä remonttia, mikä loi uutta ilmettä. Tässä vaiheessa lähdettiin myös luomaan Pole Centerille tunnistettavaa brändiä, johon sisältyvät muun muassa logo, värit ja verkkosivut. Laadukas osaaminen on pysynyt ohjaajien kautta mukana toiminnassa, vaikka liiketoiminnan omistajat sekä brändi ovat vaihtuneet vuosien varrella. Ydinlajit kuten tankotanssi, ilma-akrobatia sekä ilmajooga ovat kehittyneet ohjaajien mukana.

Seuraavan kerran toiminnassa tapahtui muutos vuoden 2019 loppupuolella, kun Pole Centerin toiminnalle etsittiin jatkajaa. Viivi oli tällöin yhtenä osakkaana Pole Centerillä ja pohti, ottaisiko hän homman haltuunsa. Päällimmäisenä Viivillä oli mielessä, että lajit ja pitkäjänteinen osaaminen niiden parissa eivät saaneet loppua Kuopiosta. Pohdittuaan asiaa Viivi tuli siihen tulokseen, että aika ja elämäntilanne olivat sopivia yrittäjyydelle, mutta varmemmalta tuntuisi, jos mukaan toimintaan löytyisi kumppani. Sopiva ihminen löytyi yhteisen lajin parista, kun Henna lähti Viivin yrittäjäkumppaniksi Pole Centerille. Vuoden 2021 loppupuolella Viivi jäi jatkamaan Pole Centerin toimintaa yksin, kun Henna myi oman osuutensa liiketoiminnasta. 

Vuonna 2025 ollaan taas uuden äärellä liiketoiminnan suhteen kun Viivi on myynyt liiketoiminnan Heidille ja Katariinalle. Moni asia on samalla tavalla kuin ennenkin kuten upeat asiakkaat, taitavat ohjaajat ja korkeat tilat. 

Pole Center luo mahdollisuudet sille, että lajit, taidot ja osaaminen ovat osa kuopiolaisten harrastustarjontaa. Lue alta ohjaajien kertomana, miten osaaminen on karttunut toimintamme ytimeksi!

Meidän tiimi

Tältä sivulta löydät ohjaajiemme nimet ja kuvat sekä heidän ohjaamansa lajit. Näet lajit, kun viet hiiren tai sormen ohjaajan kuvan kohdalle. 

Seuraa meitä Facebookissa, Instagramissa ja Tiktokissa pysyäksesi menossa mukana:

Heidi

Tankotanssi

Anne

Tankotanssi

Laura

Ilma-akrobatia, tankotanssi, heels

Karo

Tankotanssi, heels, ilmajooga

Katariina

Ilmajooga, tankotanssi, kehonpainotreeni ja flexibility.

Aino

Tankotanssi, heels, ilma-akrobatia, käsilläseisonta

Hanna

Tankotanssi, heels

Veera

Rengastrapetsi, tankotanssi

Milla

Acro Juniors, tankotanssi, ilma-akrobatia

Olivia

Tankotanssi, heels, liina-akrobatia

Mervi

Pilates

Riina

Rengastrapetsi, liina-akrobatia

Ruusu

Asiakaspalvelu

TUTUSTU

Meihin

Pole Centerin ohjaajista osa on ollut mukana alusta asti ja monia uusia ohjaajia olemme saaneet osaksi Pole Centerin toimintaa vuosien varrella. Osaaminen on monipuolista ja laadukasta, mikä näkyy Pole Centerin tuntitarjonnassa ja kursseilla.

Milla

”Moikka kaikille! Mun nimi on Milla ja alotin tankotanssin Iisalmen LadyLinellä heinäkuussa 2020. Noin vuosi sen jälkeen mua pyydettiin ohjaajaks ja siitä tää kaikki sit lähti.✨

Kouluttaiduin tankotanssin ohjaajaksi Polella vuonna 2022 ja sain sieltä lisää intoa ohjaamiseen.💕Kuopioon päädyin insinööri opintojen myötä ja sain mahdollisuuden päästä ohjaamaan Polelle. Mulla on myös yli 10 vuoden kilpailutausta tanssista ja tanssillisesta voimistelusta.

Törmäsin tankotanssiin siis aivan sattumalla ja rakastuin täysin.✨

Nyt 2023 oon päässyt polella harjoittelemaan ja myös ohjaamaan ilma-akrobatiaa. Se on myös mulle erittäin mieluista, kun tuo lisää uusia haasteita ja onnistumisen tunteita. Ohjaajana haluan että mun tunneilla on turvallinen ja rento ympäristö oppia. Musta on ihan parasta saada jakaa omia oppeja ja nähdä oppilaiden kehitystä. Tavataan polella!💗🤩”

Katariina

” Tankotanssin pariin löysin viisi vuotta sitten ja se vei heti mukanaan. Polen lajeja on tullut noiden vuosien aikana harrastettua laajasti. Aloitin erilaisten jumppien ohjaamisen vuonna 2007 opiskellessani vuokatin urheiluopistossa, josta myöhemmin valmistuin aikuisliikunnan ohjaajaksi. Erilaisten tuntien ohjaamisesta onkin kertynyt runsaasti kokemusta. Erityisen rakkaita lajeja on ollut tankotanssin lisäksi kahvakuula, kehonpainotreenit ja nykyään ilmajooga. Polella ohjaan ilmajoogaa ja jatkossa myös tankotanssin alkeita sekä kehonpainotreenejä.”

Karo

Olen Karoliina eli tutummin Karo 🙂 Olen aloittanut tankotanssin Jyväskylässä vuonna 2015. Muutin Jyväskylästä Kuopioon 2018 ja liityin heti Pole Centerin asiakaskuntaan. Eikä aikaakaan, kun rohkenin aloittaa ohjaamisen kesällä 2019. Olen kehittynyt hurjasti näiden vuosien aikana Pole Centerillä sekä löytänyt uusia tanssillisia puolia itsestäni Heelsin myötä. Ihana jakaa omaa osaamista ja nähdä oppilaiden kehittymisen. Pole Centerillä parasta on rento ja kannustava ilmapiiri, jolloin treenaaminen on hauskaa!”

Aino

”Hei vaan! Mun nimi on Aino, ja oon aloittanut ohjaamaan tankotanssia ja ilma-akroa Polella vuoden 2023 alusta.

Mun tausta on alunperin akrobatiassa ja etenkin käsilläseisonnassa, mutta tankotanssia oon harrastanut vuoden 2020 alusta. Laji vei mut ihan täysin mennessään alusta asti, lempparijuttuja on kaikennäköiset temput ja aivopähkinät, tanssillisemman Heelsin lisäksi.

Tankotanssi ja ilma-akro on ihanan monipuolisia lajeja, joissa saa aina haastaa itseään sopivasti ja kokea uusia onnistumisia, toivottavasti myös mun tunneilla!

Nähdään Polella☺️”

Veera

“Olen ohjannut Polella alkuvuodesta 2021 alkaen. Ohjaan tankotanssia ja rengastrapetsia kaikilla tasoilla sekä lattia-akroa.

Ensimmäisen kerran kokeilin tankotanssia ja rengastrapetsia Ready Set Polella loppuvuodesta 2015. Säännöllisen treenaamisen aloitin kesällä 2016. Alussa rengas oli minulle suosikkiväline, mutta aika pian tankoilusta tuli minulle se ykköslaji. Tankotanssissa olen kilpaillut muutaman kerran sekä esiintynyt erilaisissa tilaisuuksissa. Ennen poleilua olen harrastanut voimistelua lähes 9 vuotta.”

Olivia

”Oon palijasjalakanen oululainen, joka opintojen myötä eksyi Kuopioon. Aloitin tankotanssin 2015 kaverin innoittamana ja se oli rakkautta heti ensikosketuksesta ❤️ Ihastuin lajin monipuolisuuteen ja haastavuuteen. 

Ohjaamisen aloitin vuonna 2018. Ohjaan kaikkia tankotanssin tekniikkatunteja alkeista jatkotason tunteihin. Saatan myös näkyä tuurailemassa muidenkin lajien tunteja. Ohjaajana olen kannustava ja painotan hyvää tekniikkaa, hauskanpitoa unohtamatta! Ohjausten ohella treenaan tankotanssia tavoitteellisesti. Tykkään myös käydä kuntosalilla ja tanssia. 

Olen käynyt FIPO tankotanssin ohjaajakoulutuksen syksyllä 2019.”

Laura

Olen ohjannut Polella syksystä 2021 lähtien, päädyin ohjaajaksi lajikokemuksen ja oma-aloitteisuuden kautta. Aloitin tankotanssin ja ilma-akrobatian vuonna 2016 enkä voinut näistä lajeista luopua, joten niiden pariin on jääty. Olen harrastanut myös telinevoimistelua, show- ja street- tanssia ennen nykyisiä laleja.

Tankotanssissa ja ilma-akrobatiassa minua viehättää lajien monipuolisuus sekä haastavuus. Monipuolisuus tulee esiin myös siinä, että ohjaan kaikilla välineillä (tanko, rengas & liina), sillä tykkään vaihtelusta lajien välillä. Kaikissa näissä voi tehdä erilaisia liikkeitä ja niitä tehdessä saa itselleen haastetta, sillä kyseessä ei ole ehkä tavallisin liikuntamuoto.

Viimeisimpänä joukossa on myös tankoilu korkkareilla eli heels. Tämän inspiroimana haluan myös oppia siitä vielä lisää. Näistä kaikista koostuu ohjaamiseni, jolla haluan antaa muille uusia mielekkäitä kokemuksia liikkumisen parissa.”

 

Anne

”Moi kaikille! Olen Anne ja edustan Polen senioriosastoa. Olen aina liikkunut monipuolisesti ja lajeihini kuuluvat muun muassa padel, tennis, golf, tanssi ja kuntosali.

Tankotanssiin hurahdin vuonna 2015 ja se olikin sitten menoa! Ohjaan Polella 1-2 -tason tankotunteja ja tuuraan siellä, missä apua tarvitaan. Treeneihin tuon positiivista energiaa ja heittäytymiskykyä, unohtamatta kykyä nauraa itselleen.

Polella tavataan!”

Hanna

Mun nimi on Hanna ja olen ohjannut Pole Centerillä vuodesta 2017. Mun lempijuttuja tangolla on flow, lattiakikkailu ja ylipäänsä tanssillisuus sekä itseilmaisu. Koen tärkeiksi asioiksi tunneillani turvallisuuden sekä rentouden. Näiden lisäksi koen tärkeäksi, että sun on hyvä olla just sellaisena kuin olet ja saat onnistumisen kokemuksia! Mua tapaat tanko 1-2-tunneilla, sekä flow- ja Heels-tunneilla. Nähdään ❤️”

Mervi

Hei, olen Mervi, Polen pilates -ohjaaja 7/2023-. On kiva päästä ohjaamaan pilates-tunteja Polella. 

Suoritin pilates-ohjaajakouluksen Somatic Studiolla Helsingissä 2015-2016. Pilateksessa minua kiehtoo uuden oppiminen kehon ja mielen hallinnasta. Pilates opettaa syvien tukilihasten ja hengityksen käyttöä liikkeen tukena. Oppimisen myötä kehon osien keskinäinen yhteistyö on sujuvampaa ja liikkumisen nautinto lisääntyy. Pilates on kehittänyt kykyäni keskittyä tarkkaan tekemiseen ja se on ollut iso muutos itselleni vauhdikkaiden ryhmäliikuntaohjaajavuosien (1980-2000) jälkeen. 

Liikunta eri muodoissa on antanut minulle juuri sitä elämän iloa ja energiaa mitä kulloinkin olen kaivannut. Toivon, että sinäkin löydät Polen tarjonnasta juuri itsellesi sopivan lajin ja innostut kokeilemaan pilatesta.”

Riina

Olen Riina 🙃 Tulen sirkuksen puolelta, jonne löysin noin 3,5 vuotta sitten. Teen pääasiassa rengastrapetsia ja olen myös kilpaillut sillä pariin otteeseen. Myös muut ilma-akrovälineet kiinnostavat ja teen niitä satunnaisesti. Tausta joukkuevoimistelusta ja cheerleadingistä on antanut paljon ilma-akrobatian opetteluun. Olen ollut vähän aikaa sirkuksella apuopettajana, mutta odotan todella innolla, että pääsen Polelle ohjaamaan aivan omia tunteja!

Toivon näkeväni tunneilla onnistumisen iloa, ja jospa pystyn tarjoamaan uusia näkökulmia lajin harjoitteluun. Lämpimästi tervetuloa tunneille! 🤗”

Ruusu

“Moikka, olen Ruusu ja Polen asiakaspalvelija. Nautin liikkumisesta ja olen harrastanut aiemmin mm. pilatesta ja kehonpainotreeniä. Tällä hetkellä tykkään kuntoilla salilla sekä käydä kävelyllä. 

Polella on lämmin ilmapiiri ja on kiva päästä mukaan porukkaan. Nähdään Polella!”